Περιγραφή Φεστιβάλ

Φεστιβάλ Νέων Άρδας

Στη γραμμή της ελληνοτουρκικής Μεθορίου, στην τοποθεσία Καστανιές και δίπλα στις όχθες του ποταμού Άρδα, πραγματοποιούνται κάθε καλοκαίρι ανελλιπώς, από το 1995, νεανικές πολιτιστικές εκδηλώσεις διαβαλκανικού χαρακτήρα με την επωνυμία «Συνάντηση Νέων – Άρδας». Οι εκδηλώσεις αυτές, οι οποίες έχουν εξελιχθεί σε πολιτιστικό θεσμό με πανελλήνια, διαβαλκανική και διεθνή απήχηση, περιλαμβάνουν δραστηριότητες ενός ευρέως πολιτιστικού φάσματος.

Το μεγάλο άνοιγμα που επιχειρείται στη μουσική, τον αθλητισμό, τον πολιτισμό ευρύτερα, τις τοπικές παραδόσεις, πολλαπλασιάζει το κοινό σε επίπεδο ηλικιών, προτιμήσεων, τρόπων ψυχαγωγίας και διασκέδασης, ενώ παράλληλα ενισχύει την πολιτιστική και τουριστική προβολή της Ελλάδας. Νέοι από όλη τη χώρα και τα Βαλκάνια, συναντώνται στο «ποτάμι του πολιτισμού» και με οδηγό τη μουσική στέλνουν το μήνυμα της ειρηνικής συνύπαρξης των λαών.

Εκτός από τις μουσικές συναυλίες με μεγάλα ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής, πραγματοποιούνται πολλαπλές παράλληλες εκδηλώσεις όπως προβολές, παρουσιάσεις από οργανώσεις, εκθέσεις, καθώς επίσης αθλητικά events, θεατρικές παραστάσεις, λειτουργία ραδιοφωνικού σταθμού, εθελοντικές δράσεις, τοπική παράδοση, οικοτουριστικές περιηγήσεις και πολλές άλλες δραστηριότητες.

Παροχές

 

Πρόσβαση από ΑΜΕΑ, Ιατρός, Φαρμακείο / Πρώτες βοήθειες, Εστιατόριο, Bar, WIFI - Internet, Καφετέρια, Δωρεάν Παρκινγκ, Τουαλέτες WC, Τουαλέτες AMEA, Camping, Ξενώνες, Ξενοδοχεία
, Αυτοκίνητο, Λεωφορείο, Αεροδρόμιο, Ποδήλατο, Φιλικό για παιδιά, Φιλικό για σκυλιά, Ντουζιέρες

 

Πρόγραμμα

 

Τετάρτη 26 Ιουλίου:  

17:00: Παραποτάμια ποδηλατοδρομία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Ορεστιάδας «Ρήσος». Εκκίνηση από το περίπτερο του Ρήσου.

Θεατράκι

18:00 – 19:00: zumba® kids. Δασκάλα Χορου (LicensedZumba® FitnessInstructor): Μάλτογλου Βασιλεία.

Κεντρική Σκηνή

21:00: Έναρξη Άρδας musicstage με τη Ναυσικά Μουζακίτη και superguest Πέτρο Πολυχρονίδη.

21:15: Νικηφόρος

22:45: Στέλιος Ρόκκος

01:00: Μιχάλης Ηλιάσκος – Βαγγέλης Δροσάκης, GreekΝaturalVideos.

 

Πέμπτη 27 Ιουλίου:

Νησίδα

10:00: 1η Φάση Προκριματικών NorthAreaBeachVolleyCircuit.

17:00: Παραποτάμια ποδηλατοδρομία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Ορεστιάδας «Ρήσος». Εκκίνηση από το περίπτερο του Ρήσου.

Θεατράκι

11:00 – 13:00 & 18:00 – 20:00: Επίδειξη ρομποτικής από την Eduact.

19.00- 20.00: Zumba® Fitness (άνω των 16 ετών). Δασκάλα Χορου (LicensedZumba® FitnessInstructor): Μάλτογλου Βασιλεία

17:00: Παραποτάμια ποδηλατοδρομία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Ορεστιάδας «Ρήσος». Εκκίνηση από το περίπτερο του Ρήσου.

Κεντρική Σκηνή

21:00: Βαγγέλης Κακουριώτης

22:30: ONIRAMA

01:00: Timbren’ Timbres

 

Παρασκευή 28 Ιουλίου:

Νησίδα

10:00: 2η Φάση Προκριματικών NorthAreaBeachVolleyCircuit.

10:00:BeachTennis: Γνωριμία με το άθλημα.

Θεατράκι

11.00 – 12.00: zumba® kids. Δασκάλα Χορου (LicensedZumba® FitnessInstructor): Μάλτογλου Βασιλεία.

11:00 – 13:00 & 18:00 – 20:00: Επίδειξη ρομποτικής από την Eduact.

17:00: Παραποτάμια ποδηλατοδρομία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Ορεστιάδας «Ρήσος». Εκκίνηση από το περίπτερο του Ρήσου.

Κεντρική Σκηνή

21:00: INK

21:45: Φίλιππος Πλιάτσικας

23:30: Ματούλα Ζαμάνη

 

Σάββατο 29 Ιουλίου 

Νησίδα

10:00: 1η ημέρα Τελικής φάσης NorthAreaBeachVolleyCircuit.

10:00: Τουρνουά BeachTennis.

11:00: Παραποτάμια ποδηλατοδρομία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Ορεστιάδας «Ρήσος». Εκκίνηση από το περίπτερο του Ρήσου.

Θεατράκι

11:00 – 13:00 & 18:00 – 20:00: Επίδειξη ρομποτικής από την Eduact,

18.00 – 19.00: zumba® fitness (άνω των 16). Δασκάλα Χορού(LicensedZumba® FitnessInstructor): Μάλτογλου Βασιλεία.

17:00: 2η οργανωμένη προπόνηση motocross από το Action off road club, στην πίστα Motocross Καστανεών.

18:30: 2ος Παραποτάμιος Αγώνας Δρόμου. Eκκίνηση του αγώνα των 10 Km είσοδος χώρου εκδηλώσεων Άρδα (Καστανιές) και 10 λεπτά αργότερα θα γίνει από το ίδιο σημείο η εκκίνηση του αγώνα των 3 Km.

Κεντρική Σκηνή

21:30: Ελένη Φουρέιρα

23:00: ΝΙΝΟ μαζί του η Ελευθερία Ελευθερίου

01:00: Ζαφείρης Πασιαλής

 

Κυριακή 30 Ιουλίου

Νησίδα

10:00: 2η ημέρα Τελικής φάσης NorthAreaBeachVolleyCircuit.

10:00: Τουρνουά BeachTennis.

17:00: Παραποτάμια ποδηλατοδρομία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Ορεστιάδας «Ρήσος». Εκκίνηση από το περίπτερο του Ρήσου.

21:00: Απονομές πρωταθλητών BeachVolley και BeachTennis, στο περίπτερο της οργανωτικής επιτροπής.

Κεντρική Σκηνή

21:30: ΤΑΜΤΑ

23:00: Γιώργος Μαζωνάκης